logo2-wp

برد تیکان تلویزیون

برد تیکان تلویزیون

برد تیکان تلویزیون

برد تیکان تلویزیون، سیگنال منطقی گیت را کنترل کرده و به عنوان منبعی برای راه‌اندازی TFT LCD عمل می‌کنند.

در واقع این بردها، سیگنال‌های صوتی و تصویری را دریافت کرده و سیگنال‌های ویدئویی آنالوگ را به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌کنند تا توسط آی سی LVDS قابل ارسال باشند.

در ادامه این  مطلب جزئیات بیشتری از برد تیکان تلویزیون را شرح داده‌ایم.

 

برد تیکان تلویزیون چگونه کار می‌کند؟

 

برد تیکان تلویزیون وظیفه کنترل زمان بندی ویدئو و سیگنال های همگام ارسال شده به پنل را بر عهده دارد.

بخش برد تیکان سیگنال ویدئویی را از مادربرد دریافت می کند و سیگنال زمانی مورد نیاز برای متحرک سازی پیکسل های کریستال مایع روی پنل را خروجی می دهد. این سیگنال‌های زمان‌بندی شامل سیگنال‌های همگام‌سازی افقی و عمودی (همگام‌سازی) هستند که موقعیت و مدت هر نوار نمایشگر و فریم را کنترل می‌کنند.

 

 

برد تیکان همچنین عملکردهای دیگری مانند تنظیم نور پس زمینه، جداسازی سیگنال های ویدئویی کامپوزیت و انجام کالیبراسیون تصویر مطابق با صفحه نمایش را انجام می دهد.

به عنوان یک واسطه بین برد اصلی و صفحه نمایش عمل می کند و سیگنال های ویدئویی دیجیتال را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می کند که می تواند توسط پنل نمایشگر استفاده شود و بالعکس. به طور کلی برد T-CON نقش مهمی در تضمین کیفیت تصویر نمایش داده شده بر روی صفحه تلویزیون دارد.

 

خراب شدن برد تیکان تلویزیون

 

اگر ولتاژ نوسان دارد یا اصلاً ولتاژی وجود ندارد، برد باید تعویض شود. توجه کنید که اگر تلویزیون شما تصویر یا ویدئو را نمایش نمی‌دهد، احتمالاً به دلیل معیوب بودن برد تیکان است و نه خراب بودن برد اصلی.

اگر تلویزیون روشن می‌شود اما به جز صفحه آبی چیزی روی آن نمی‌بینید، یا اگر تلویزیون چراغ نشانگر را دارد اما روشن نمی‌شود، همه به‌دلیل معیوب بودن برد تیکان است. اگر بردها مدل و شماره یکسانی داشته باشند، در اکثر موارد عملکرد یکسانی دارند. تفاوت آن‌ها تنها در برخی موارد کوچک مانند فیلتر بهتر و … است. بهترین راه این است که آن‌ها را روشن کرده و ولتاژ خروجی پین‌ها را بررسی کنید. در این صورت مشخص می‌شود که سازگار هستند یا خیر.

 

 

تعمیر برد T-con

 

برای تعمیر برد T-con باید دستگاه را باز کرده و عیب‌یابی روی آن انجام داد تا مشخص شود که مشکل از کدام قسمت است. همچنین میزان آسیب‌دیدگی هر قطعه نیز باید ارزیابی شود. در برخی موارد آسیب به برد تیکان تلویزیون جزئی است و با تعمیر مشکل برطرف میشود. گاهی اوقات مشکل اساسی است و تعمیر برد T-con به‌صرفه نخواهد بود. در این صورت باید آن را تعویض کرد.

اگر تلویزیون شما خراب شده و قصد تعمیر آن را دارید تنها کافیست از طریق صفحه تعمیر تلویزیون درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان گلدتکنیک شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید ؟

کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند

  • 02178409
  • info@goldtechnic.ir