logo2-wp

طول عمر تلویزیون ها چقدر است؟

طول عمر تلویزیون ها چقدر است؟

طول عمر تلویزیون ها چقدر است؟

یکی از نگرانی هایی که معمولا برای خریداران تلویزیون به وجود می آید طول عمر مفید تلویزیون و راه های افزایش آن است. اگر یکی از سوال های شما این است که طول عمر تلویزیون ها چقدر است؟ ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

 

تلویزیون های LCD

 

به طور کلی ادعا می شود که یک تلویزیون LCD حدود 70000 ساعت دوام می آورد. این فقط یک تخمین متوسط ​​است چندین عامل خارجی وجود دارد که می تواند بر طول عمر یک تلویزیون LCD تأثیر بگذارد. درجه حرارت در اتاقی که در آن نگهداری می شود و نحوه استفاده از آن مهم ترین آنها هستند. تلویزیون های ال سی دی توسط لامپ های فلورسنت نور پس زمینه می شوند و این یک واقعیت است که با گذشت زمان این لامپ ها کم نور می شوند و کارایی کمتری دارند و این موضوع بر کیفیت تصویری که تولید می شود تأثیر می گذارد.

 

تلویزیون های LED

 

وقتی صحبت از تلویزیون های LED می شود، منبع نور از لامپ های فلورسنت نشات نمی گیرد، بلکه از لامپ های LED نشات می گیرد. این فناوری لامپ برتر و ماندگارتر است. مشکل کم‌نور شدن لامپ‌ها در طول زمان و تحت تأثیر قرار گرفتن طیف رنگی در تلویزیون‌های ال‌ای‌دی به این شدت نیست، بنابراین آنها خرید بهتری دارند زیرا عمر طولانی‌تری دارند. اگرچه آنها گرانتر از تلویزیون های LCD هستند، بنابراین این تفاوت قیمت یکی از مواردی است که خریدار باید مایل به تحمل آن باشد. به طور کلی فرض بر این است که یک تلویزیون LED حدود 80000 ساعت در مقابل یک تلویزیون LCD ارائه می دهد. اما باید به خاطر داشته باشید که این طول عمر به شدت به سطح کنتراست تلویزیون بستگی دارد. تنظیم کنتراست بالاتر منجر به عمر کوتاه‌تر می‌شود زیرا لامپ‌های LED برای تولید رنگ‌های یکسان باید سخت‌تر کار کنند و این تنظیم کنتراست به شدت به نور محیط در اتاقی که تلویزیون در آن مشاهده می‌شود بستگی دارد.

 

 

تلویزیون های OLED

 

تلویزیون های OLED یکی از پیشرفته ترین تلویزیون های موجود در بازار به شمار می آیند. در واقع، از نظر کیفی تلویزیون های OLED در جایگاه بالاتری نسبت به تلویزیون های LCD و LED قرار دارند.

OLED مخفف عبارت «دیود ساطع نور ارگانیک» است. تلویزیون OLED یک فناوری نمایشگر نسبتا جدید است که سخت افزار آن از تلویزیون های LED سنتی پیشرفته تر است. اگر بخواهیم یکی از مواردی که در آن تلویزیون های OLED پیشرفته تر از تلویزیون های LED هستند را بیان کنیم، می توانیم به این مسئله بپردازیم که تلویزیون های OLED به یک سیستم نور پس زمینه LED پیچیده متکی نیستند. در عوض، پیکسل های درون نمایشگر به طور خودکار روشن می شوند و کنتراست بیشتر و پنل های نازک تر و مزیت های مختلف دیگری را فراهم می کنند.

به گفته شرکت ال جی که یکی از تولید کنندگان اصلی تلویزیون های OLED به شمار می آید، با وجود این که پنل های OLED به مرور زمان روشنایی خود را از دست می دهند، 54 سال طول می کشد تا به 50 درصد روشنایی کاهش یابد. بدیهی است که شما به هیچ وجه به مدت 54 سال یک تلویزیون را نخواهید داشت. همچنین از آن جا که فناوری OLED سابقه زیادی ندارد، هنوز این ادعا که تلویزیون های OLED می توانند تا 54 سال عمر کنند از طریق هیچ آزمایشی اثبات نشده است.

چه تلویزیون OLED شما 54 سال دوام بیاورد یا این که این ادعا کاملا دروغ باشد، یک مسئله کاملا روشن این است که اگر همیشه تلویزیون OLED خود را در حداکثر روشنایی قرار ندهید، مطمئنا طول عمر مفید تلویزیون OLED شما افزایش می یابد.

به گفته یک روزنامه کره‌ای در سال ۲۰۱۶ طول عمر تلویزیون OLED ال جی ۱۰۰ هزار ساعت است. عمر این پنل ها سال به سال افزایش پیدا می‌کند. به طوری که در سال ۲۰۱۳ این عدد ۳۶ هزار ساعت بود.

 

تلویزیون های پلاسما

در گذشته ای نه چندان، صدای فن های خنک کننده تلویزیون های پلاسما به اندازه ای زیاد بود که شما به سختی می توانستید صدای تلویزیون را بشنوید. این فن های خنک کننده به طور منظم کار می کردند. با این تعاریف، اصلا جای تعجب نیست که اکثر تلویزیون های پلاسما مدل اولیه از دور خارج شدند.

نوآوری هایی که در تلویزیون های پلاسما امروزی وجود دارد، طول عمر این تلویزیون ها را بین 30 هزار تا 60 هزار ساعت تبدیل کرده است. البته، دستگاه در طول این مدت کارکرد حدود 50 درصد از روشنایی خود را از دست می دهد. به طور مثال، اگر یک تلویزیون پلاسما به مدت هشت ساعت در روز روشن بماند، عمر مورد انتظار حدود 9 سال خواهد بود. اما اگر تلویزیون پلاسما فقط 4 ساعت در روز روشن بماند، نیمه عمر آن حدود 18 سال خواهد بود.

 

 

طول عمر یک تلویزیون بستگی به نحوه استفاده و مراقبت از آن دارد. حتی گران ترین تلویزیون نیز در صورت عدم نگهداری درست در چند سال آینده خراب می شود. ارزان‌ ترین تلویزیون نیز با توجه کافی می ‌تواند از یک تلویزیون پیشرفته در بازار بیشتر دوام بیارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید ؟

کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند

  • 02178409
  • info@goldtechnic.ir